Kolory, które opowiadają historię Twojego brandu.
- Sara Giełażyn
- 14 kwi 2020
- 3 minut(y) czytania
Kolory - to zdecydowanie to, co lubię najbardziej w procesie tworzenia marki. Dobieranie odcieni i miksowanie ich w jedną spójna całość sprawia, że moja dusza szaleje z radości. Kolory to coś więcej niż tylko część identyfikacji wizualnej. To również ukryta wiadomość, którą chcesz przekazać swoim odbiorcom. Domyślam się, że nie każdy ma jednak dreszcze z podekscytowania, kiedy zaczyna tworzyć. Mam więc dla Ciebie kilka wskazówek jak sobie to ułatwić.
Na początku zacznij od najważniejszego - przygotuj listę emocji i uczuć jakie chciałbyś, aby kojarzyły się z Twoim brandem. To właśnie one pod przykrywką kolorów, będą opowiadały historię Twojej marki. Ta lista powinna stać się dla Ciebie fundamentem do stworzenia spójnej identyfikacji wizualnej. Potraktuj to zadanie śmiertelnie poważnie. Im skrupulatniej wykonasz tę listę, tym łatwiej będzie Ci pracować przy kolejnych etapach tworzenia. Przemyślana identyfikacja wizualna pozwoli Ci działać w spójny sposób, a dzięki temu zyskasz w oczach swoich odbiorców. Pamiętaj - precyzyjnie zaplanowane działanie wzbudza zaufanie, a na tym właśnie najbardziej nam zależy.
Rysunek 1. - przykładowe uczucia/emocje

Poniżej znajdziesz 3 metody, dzięki którym dobierzesz barwy dla swojej marki/firmy.
Metoda 1.
Weź do ręki swoją listę uczuć. Czy kiedy na nie patrzysz dostrzegasz jakieś kolory? Spróbuj zamknąć oczy i wyobrazić sobie te uczucia. Kolory, które widzisz są ciepłe czy raczej chłodne? Intensywne czy przygaszone? Jeżeli zaczyna rysować się obraz z Twoich kolorów to świetnie. Widocznie w Twojej głowie podświadomie budowałeś już wizję tego, jak ma wyglądać Twój brand. Jeżeli jednak przed oczami masz białą kartkę - nie martw się. Kolejne metody są zdecydowanie łatwiejsze.
Metoda 2.
Zanurkuj nieco do psychologii kolorów. Brzmi lekko abstrakcyjnie? Ups... już spieszę z wyjaśnieniem. Krótko mówiąc psychologia koloru to wpływ jak wywiera na nas dany kolor. Emocje, które dzięki niemu odczuwamy. Czerwony postrzegany jest jako odważny i przyciągający uwagę, a zielony kojarzymy ze wzrostem, rozwojem i świeżością. Poniżej udostępniam Ci małą ściągę. Sparuj swoją listę uczuć z ich powszechnym kojarzeniem. Pamiętaj, że każdy kolor ma masę odcieni, którymi możesz się bawić.
Rysunek 2. - psychologia kolorów

Metoda 3.
Mood Board w moim przypadku ta metoda sprawdza się najlepiej. Polega ona na zebraniu ze sobą wszystkich zdjęć, wzorów i materiałów, które Cię inspirują. Niech nawiązują do uczuć, które zapisałeś na swojej liście. Inspiracji możesz poszukać na pinterest.com lub w ulubionych czasopismach. Zastanów się jakie kolory się powtarzają, które barwy nawiązują do tego co będziesz robił i jak Twój koncept będzie wyglądał. Jeżeli jeszcze nie widzisz efektu "WOW" nie załamuj się. To dość czasochłonny proces. Daj sobie kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy. Mood board możesz stworzyć na tablicy korkowej lub na stole. Możesz także przygotować wersję elektroniczną. Do projektowania takiej tablicy świetnie sprawdzi się aplikacja Evernote. Możesz ją obsługiwać za równo w telefonie, jak i w komputerze. Dzięki temu możesz zapisywać swoje inspiracje w każdej chwili.
Rysunek 3. - mood board
Ok, czas na sprawdzenie! Jeżeli już wiesz, że Twoje kolory są wyjątkowe i odpowiadają Twoim oczekiwaniom czas na test. Przygotuj kilka grafik do mediów społecznościowych. Zaprojektuj szablon wizytówek lub opakowań Twoich produktów. Przygotuj newsletter i zrób kilka zdjęć produktowych oraz filmów. Sprawdź czy wszystko do siebie pasuje i można to estetycznie połączyć. Pamiętaj, to nadal faza testów i wszystko możesz zmienić. Kiedy jednak zdecydujesz się wprowadzić kolory do swojej identyfikacji wizualnej to nie będziesz mógł tego cofnąć. Wprowadzając nowe kolory wprowadzisz też chaos, który może zmylić Twoich klientów.
Ważne!
Jedną z najgorszych rzeczy jakie możesz zrobić to wybrać kolory podobne do Twojej konkurencji. Prześledź więc dokładnie rynek i upewnij się, że żadna z marek nie posiada podobnej palety kolorów. W przeciwnym razie Twoi odbiorcy mogą pomylić Cię z innym istniejącym już brandem, a tego przecież byś nie chciał, prawda?
Ok, powyżej podałam Ci 3 metody, które pomogą Ci wybrać kolory dla Twojej marki. Możesz wybrać jedną z nich, ale możesz też spróbować każdej. A może masz jeszcze inne sposoby na poszukiwanie kolorów? Chętnie poczytam - daj znać w komentarzu!
Trzymam za Ciebie kciuki! ♥
Comments