top of page
  • Zdjęcie autoraSara Giełażyn

Praca na etacie, a własna firma - 5 aspektów o których warto pomyśleć przed podjęciem decyzji.

Długo zastanawiałam się czy publikować ten artykuł, bo właściwie nie ma w nim żadnej złotej rady. Nie znajdziesz też w nim żadnej wskazówki jak działać. Nie dotyczy on bezpośrednio marketingu, ale... jest w nim sama prawda. Prawda o tym, o czym musisz pamiętać decydując się na własny biznes. Ja właśnie stoję przed wyborem - powrócić na etat czy spróbować swoich sił we własnej działalności. Sprawa nie jest prosta, więc mam nadzieję, że moje przemyślenia pomogą Ci ułożyć tę wiedzę i podjąć decyzję.


PLAN DZIAŁANIA "A" I "B"

Planując swój biznes myślisz o tym co i jak chcesz robić i kto będzie Twoim klientem. Rozważasz sposoby promocji, kanały sprzedaży i układasz strategię. Stawiasz sobie cele, rozpisujesz działania, ale oprócz tego musisz pomyśleć o planie B. Tak, nie oszukujmy się - nieprzewidziane sytuacje na pewno się przydarzą. Zwłaszcza, że zaczynasz coś, z czym wcześniej nie miałeś do czynienia. Własna firma to nie tylko to co lubisz i chcesz robić. To również cała masa dodatkowej pracy, której nie doświadczyłeś pracując na etacie. Kiedy jednak zdasz sobie sprawę z trudnych sytuacji, które mogą Cię spotkać - będzie Ci łatwiej im zapobiec lub po prostu się z nimi uporać. Większość z nas zaczyna swój biznes będą jeszcze zatrudnionym w innym miejscu. To bezpieczne pod kątem finansowym rozwiązanie. Własny biznes to jednak jeszcze więcej pracy. Łączenie tych dwóch sfer może okazać się niemożliwe. Z początku będziesz pewnie zarywać nocki, czekając na moment, w którym Twoja firma rozwinie skrzydła i będziesz mógł zrezygnować ze stałej pracy. Taki moment w wielu przypadkach nie nadejdzie. Dlaczego? Bo praca na etacie daje Ci bezpieczeństwo, którego większość własnych firm z początku może Ci nie zaoferować. Jeżeli nie zaangażujesz się wystarczająco w swoją działalność możesz w pełni jej nie rozwinąć. Może się także zdarzyć, że to co wydawało się być świetnym pomysłem - teraz nie przynosi Ci oczekiwanych korzyści. Nie kontynuuj tego na siłę. Jeżeli zrobiłeś już wszystko co w Twojej mocy - zrezygnuj, wyciągnij wnioski i... nie poddawaj się. Grunt to każde niepowodzenie obrócić w dobrą lekcje. Nawet jeżeli nie rozwiniesz swojej firmy to z cała pewnością zdobędziesz ogromne doświadczenie. Wiele się nauczysz i przy kolejnym starcie nie popełnisz tych samych błędów. Więc jeśli już jeden pomysł masz za sobą, nie poddawaj się - spróbuj z drugim. Będzie o wiele lepiej!


PRZESTRZEŃ I LUDZIE

Niektóre biznesy nie muszą mieć swojego miejsca. Inne wręcz przeciwnie - bez lokalizacji nie mogą istnieć. Zastanów się jak jest w Twoim przypadku. Czy na razie masz możliwość pracy z domu, a może musisz coś kupić/wynająć? Warto jest zadbać o kreatywną i funkcjonalną przestrzeń. Nie od dziś wiadomo, że inspirujące miejsca i ludzie działają na nas motywująco. Pracując na etacie codziennie spotykałeś się z wieloma osobami. Przenosząc się do domu i zakładając firmę będziesz zdany tylko na siebie. Praca home office bardzo często sprawdza się na krótką metę. Większość ludzi ma problem z włączeniem trybu "work" z wygodnej kanapy. A czy Ty potrafisz działać w takich warunkach? Zadbaj o to, aby Twoje miejsce pracy nakręcało Cię do działania i nie sprawiało bólu głowy za każdym razem. Komputer, drukarka, notes, długopisy - wszystko to musi mieć swoje miejsce. Nie możesz za każdym razem, siadając do pracy, wszystkiego organizować na nowo. Pomyśl też o ludziach, którzy będą Cię otaczać. Może potrzebujesz kogoś kto pomoże Ci zacząć albo wykona za Ciebie rzeczy, których Ty sam nie potrafisz i przez które stoisz w miejscu. Chcesz otworzyć sklep online, masz produkty, stronę internetowa, ale nadal nie wybrałeś nazwy i logo? Poszukaj kogoś kto zrobi to za Ciebie.. A może szukasz partnera biznesowego. który nie tylko super Cię zmotywuje, ale również wniesie do Twojej firmy umiejętności, których Tobie brakuje? Twoja firma może jedynie zyskać.


24 H

Pracując na etacie, zazdrościmy tym, co prowadzą własną firmę. Oni przecież nie siedzą 8h w biurze. Hm... nie, oni spędzają znacznie więcej czasu w pracy. Jak to? Wiele spotkań, prezentacji, rozmów nie przynosi od razu pieniędzy. We własnej firmie nie ma stawki za godzinę. Tutaj liczy się czas i zaangażowanie, które jesteś w stanie "zainwestować". Prowadzenie firmy to nie "bułka z masłem". Gdyby tak było każdy zakładałby własna działalność. Jak widzisz dość dużo osób pracuje jednak dla innych. To z pewnością bezpieczniejsza, ale mniej rozwojowa i zarobkowa opcja. Praca „u siebie” to aktywność na więcej niż pełen etat. Prowadząc swoją firmę musisz być gotowy, aby o każdej porze kontaktować się ze swoimi klientami. Jesteś też najważniejsza osobą, na której głowie leży rozwiązywanie wszystkich problemów. Bardzo często zupełnie nowych. Musisz także śledzić trendy w wielu dziedzinach. Obserwować konkurencje i nieustannie się rozwijać. Jak widzisz obowiązków jest bardzo dużo, więc ciężko byłoby się zmieścić w 8h. Jeżeli zamierzasz podjąć się założenia własnej firmy musisz wiedzieć, że czeka Cię naprawdę dużo pracy, aby odnieść sukces.


PIENIĄDZE

Wiele osób rozpoczynających własną firmę nie posiada odpowiedniego budżetu. To dość częsty problem. Nie pozwól jednak, aby finanse spowodowały, że odłożysz realizację swoich marzeń. Nawet jeśli nie posiadasz odpowiedniego budżetu, nie załamuj się - możesz czerpać z innych źródeł. Jakich? Jest wiele dotacji i dofinansowań, o których nie mamy nawet pojęcia. Możesz otrzymać pieniądze na start, rozwój, potrzebne sprzęty. Wszystko zależy od aktualnej puli finansowej. Jest kilka miejsc i osób, u których możesz bezpłatnie dowiedzieć się co i jak. Poszukaj informacji na stronach urzędu miasta lub po prostu w google. Nie zapominaj też o rodzinie czy znajomych. Z pewnością będziesz potrzebować pomocy księgowej, a może prawnika. Wspomóż się siecią swoich kontaktów - może wśród swoich znajomych masz kogoś, kto właśnie wykonuje to, czego Ci potrzeba. Opowiedz o swoim pomyśle na firmę. Zaraź swoją pasją i zaangażowaniem, a jestem pewna, że spotkasz się z wieloma pomocnymi osobami.


ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Bycie własnym szefem to bardzo wymagające zadanie. Wszystkie problemy będą tylko na Twoich barkach. Kiedy coś Cię zirytuje nie możesz po prostu wyjść albo przekazać sprawy innej osobie/przełożonemu. Tutaj to Ty jesteś szefem, Podstawa to opanowanie i dobra organizacja - nie wolno Ci niczego zawalić. Tym bardziej kiedy dopiero zaczynasz. Kalendarz powinien stać się Twoim najlepszym przyjacielem. Na etacie możesz sobie pozwolić na „chwilę” wytchnienia jeżeli akurat masz gorszy dzień. Wolne na żądanie czy urlop kiedy masz na to ochotę to nie problem. Prowadząc własną działalność musisz być zawsze gotowy. Tutaj nie ma wolnego czy „dziś mi się nie chcę”. Musisz wywiązać się z zadań, które zobowiązałeś się wykonać. Postaraj się oddzielić swoje życie prywatne od zawodowego (jest to niezmiernie trudne, tym bardziej kiedy Twoje „biuro” jest w domu). Bez listy priorytetowych działań z pewnością się nie obędzie, ale nie zapominaj też aby stałe trzymać rękę na pulsie. Tutaj wszystko może bardzo dynamicznie się zmieniać.


Własna firma to, przynajmniej w teorii - spełnienie marzeń wielu osób. Możesz realizować swoje pasje i zarabiać tylko na siebie. Własna firma to jednak również ogromne wyzwanie, z którym potrafią sobie poradzić tylko te osoby, które są gotowe na wiele wyrzeczeń. Podjęcie decyzji o rezygnacji z etatu to bardzo ważna sprawa. Nie pozostawiaj jej przypadkowi. Mam nadzieję. że moje podsumowanie najważniejszych aspektów własnej działalności pomoże Ci w podjęciu najlepszej dla Ciebie decyzji. Trzymam za Ciebie kciuki.

285 wyświetleń2 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page