top of page
  • Zdjęcie autoraSara Giełażyn

Jak Instagram może zwiększyć Twoją sprzedaż?

Chyba nikogo nie muszę przekonywać, że Instagram to świetne miejsce do pozyskiwania nowych klientów. Dzięki ogromnym możliwościom wyszukiwania jesteśmy w stanie bez problemu dotrzeć do naszej grupy docelowej. Nie ma jednak dróg na skróty - trzeba ciężko pracować, żeby zostać zauważonym. Jak działać, żeby się nie pogubić i kiedy jest dobry moment, żeby zainwestować w reklamę płatną? O tym w dzisiejszym artykule.


Systematyczność i spójność to podstawy każdej komunikacji. O tym już nie raz Wam mówiłam, ale we wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek. Łatwo przyzwyczajamy się do schematów. Ułatwiają one naszą pracę, ale! Pamiętaj, że wszystko wokół się zmienia, więc i Twoja marka musi za tym nadążać. Poniżej kilka wskazówek.


1. Co zrobić żeby nie popaść w rutynę i nie zgubić celu w swojej komunikacji z klientami?

Planowanie swoich działań w mediach społecznościowych od zawsze uważam za dobry krok. Dzięki temu mamy czas, żeby spokojnie się zastanowić i działać zgodnie z naszymi założeniami. Przy planowaniu postów trudniej też o błędy czy opóźnienia. Takie działanie ma jednak swoje "ciemne strony" (nie chcę przez to powiedzieć, że nie warto planować, bo planowanie jest moim zdaniem kluczowe w prowadzeniu SM). Musisz jednak planować z głową i nigdy nie zapominać o autentyczności. Bo to ona jest w dzisiejszych czasach na wagę złota.


Wiem, że na Pinterest można zaleźć całą masę szablonów, które podają nam na tacy gotowy schemat publikacji. Zawsze staraj się jednak być sobą. Inspirować się, a nie ślepo podążać za takim schematem. Dlaczego? Przez takie działania łatwo popaść w rutynę i zapomnieć o celu komunikacji. Pamiętaj, że na Instagramie liczy się autentyczność. Twoi odbiorcy szybciej niż myślisz wyłapią szablon i przestaną traktować Cię poważnie.


Podsumowując: ułóż plan działania, ale nie trzymaj się go za wszelką cenę. Jeżeli w Twojej firmie dzieją się ciekawsze rzeczy niż zaplanowałeś w publikacjach - po prostu przesuń w je czasie. Zawsze publikuj treści, które określają Twoją markę. Inspiruj się, ale zachowaj w tym autentyczność. Pamiętaj też, że trzeba aktualizować swoje szablony. Bądź twórczy w swoim działaniu, a z pewnością zjednasz sobie swoich odbiorców.


2. Dlaczego liczby to czasem tylko liczby?

Instagram daje nam kilka możliwości analitycznych. Dzięki nim mamy wiedzę o naszych odbiorcach. Możemy sprawdzić, które posty są dla niech bardziej, a które mniej interesujące. Większość z nas skupia się jednak tylko na jednej liczbie - liczbie obserwujących. Ale czy naprawdę potrzebujesz 10 tys. obserwujących żeby sprzedawać? Uwierz mi, że nie. Duże liczby mają znaczenie na Instagramie tylko wtedy, kiedy docierasz do odpowiednich ludzi. Pewnie nie raz spotkałeś się z profilem, który miał tysiące obserwujących, a niewielkie zaangażowanie pod postami. Skąd się to bierze? Jest kilka dróg na skróty - można kupić obserwujących, posługiwać się hasztagami, które przyciągają do naszego profilu, likować wszystko co się da itd. OK, takie działania dostarczą nam obserwujących, ALE... no właśnie, ale jakich? Czy to będą wartościowi ludzie? Czy oni są w ogóle zainteresowani naszą marką? Nie! Dlatego uwierz mi, że nie watro iść na skróty. Pamiętaj też, że Instagram w ocenie naszego profili posługuje się algorytmem. Zaangażowanie pod postami powinno być proporcjonalne do ilości obserwujących. Jeżeli tak nie jest - Twoje zasięgi są ucinane.


Podsumowując: wiem, że magiczna liczba 10 tys. obserwujących jest kusząca, bo dzięki niej można chociażby linkować do Waszej strony. Ale pamiętaj, że to nie liczby, a ludzie kupują w Twoim sklepie. Dołóż więc wszelkich starań, aby docierać do ludzi zainteresowanych Twoimi produktami. O tym jak to robić bezpłatnie pisałam TUTAJ.


3. Działania organiczne vs. działania płatne.

Jestem zwolenniczką budowania wizerunku poprzez działania organiczne. Według mnie nic tak nie buduje wiarygodności jak autentyczność. Działania te mają jednak jedną, a właściwie dwie wady: wymagają dużego zaangażowania i dość sporo czasu. Dlatego często decydujemy się na działania płatne, które pomagają nam dotrzeć do nowych odbiorców w krótszym czasie. Jakie są plusy takich działań?

DZIAŁANIA ORGANICZNE:

- stały kontakt z odbiorcami

- możliwość zbudowania silnych relacji

- większa aktywność odbiorców

- dzięki dużej aktywności mamy wgląd w statystyki, które będą przydatne przy targetowaniu kampanii płatnych

- dzięki regularnej komunikacji odbiorcy przywiązują się do marki i wyczekują kolejnych produktów


DZIAŁANIA PŁATNE:

- możliwość szybkiego dotarcia do zupełnie nowej grupy odbiorców

- wsparcie sprzedaży wśród swoich klientów (remarketing)


Podsumowując: jak widzisz oba sposoby działania mogą przynieść spore korzyści. Trzeba tylko odpowiednio je wyważyć i zaplanować.


4. Jak to jest z tą reklamą płatną?

Działania płatne nie mogą iść jednak w pojedynkę. Reklama powinna stanowić wsparcie dla Twoich działań organicznych. Kiedy reklama płatna w ogóle nie zadziała?

- Kiedy nie prowadzisz działań organicznych - kiedy potencjalny klient chcąc zweryfikować kim jesteś trafi na posty sprzed 3 miesięcy, może zmienić decyzję o zakupie z obawy o Twoją wiarygodność.

- Kiedy reklama nie jest spójna z Twoją identyfikacją wizualną marki. Często o tym zapominamy, a to niezwykle ważne. Potencjalny klient po kliknięciu w reklamę zostaje przeniesiony na Twoją stronę. Jeżeli zobaczy coś zupełnie innego niż widział w reklamie, może uznać, że został źle przekierowany i opuści stronę.

- Kiedy docierasz do nieodpowiednich ludzi. Poświęć swój czas i dogłębnie poznaj swoją grupę docelową. Dzięki rozbudowanym opcjom targetowania możesz przygotować świetną kampanię na Instagramie. Przygotuj się do niej najlepiej jak potrafisz.


Jak widzisz znowu liczy się plan, ale nie taki ułożony i zapomniany, ale na bieżąco aktualizowany. Szukaj więc inspiracji i nie zapominaj o byciu sobą - to najcenniejsze co posada Twoja marka. Trzymam za Ciebie kciuki. Daj znać jeżeli potrzebujesz mojego wsparcia. ♥

141 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page