top of page
  • Zdjęcie autoraSara Giełażyn

6 kroków do skutecznej reklamy na Facebooku i Instagramie

Och, o ten post prosiło mnie już wiele osób. Nie mogłam więc Was zawieść! Z okazji 1 000 liczby obserwujących na Instagramie postanowiłam spełnić Waszą prośbę. Oto jest - moja prosta instrukcja po Managerze reklam. Ten artykuł potraktuj jako przewodnik i bazę do swoich działań płatnych w social mediach. W kolejnych wpisach będę dokładniej zgłębiać się w pozostałe możliwości tego narzędzia. Ok, zaczynamy!


Manager reklam posiada naprawdę bardzo dużo opcji. W tym artykule skupię się na tych podstawowych, dzięki którym z łatwością odpalisz swoją pierwszą kampanię.


1. Manager reklam, a nie przycisk "promuj post".

Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że manager reklam daje nam zdecydowanie większe możliwości targetowania. Mimo że wydaje Ci się, że po kliknięciu "promuj post" masz już wystarczająco dużo opcji, możesz mi wierzyć, że tak nie jest. Jak znaleźć managera reklam? jest on ukryty w menu po lewej stronie na Facebooku. Jeżeli nie możesz go znaleźć, możesz wejdź bezpośrednio w link:

Po drugie dzięki managerowi reklam możesz stworzyć kilka zestawów reklam. Dzięki temu będziesz wiedzieć, które targetowanie działa lepiej i wyłączyć te, które nie było trafione.


2. Ustawienie kampanii i wybór celu.

W lewym rogu znajduje się przycisk +Utwórz i właśnie od niego powinieneś zacząć, żeby stworzyć reklamę. Kiedy już to zrobisz przejdziesz to wyboru celu Twojej kampanii. Opowiem Ci o dwóch, których ja używam najczęściej. Jeden z nich to "ruch". Ten cel pozwala nam przekierować naszego odbiorcę np. na naszą stronę. Znakomita opcja jeżeli prowadzisz sklep internetowy lub promujesz swoje usługi, o których więcej można przeczytać na Twojej stronie. Drugi z moich ulubionych celów to "aktywność". Pozwoli Ci on promować treści, które aktualnie publikujesz w swoich mediach społecznościowych. Dzięki niemu Twoje posty będą wyświetlać się osobom, które określisz w następnym kroku.

Cel "Ruch" dobrze wybrać jest wtedy, kiedy konfigurujesz reklamę sprzedażową. Np. ustawiasz kampanię remarketingową czy promujesz produkty w promocji. Cel "Aktywność" często ustawiam, kiedy promuję posty bardziej wizerunkowe. Zdarza się też, że kieruję specjalnie na social media, bo wiem, że profil jest na tyle interesujący, że po jego obejrzeniu potencjalny klient zainteresuje się marką i chętniej sam przejdzie do sklepu.


To miejsce jest również bardzo ważne, bo właśnie tutaj musisz określić jaki budżet chcesz przeznaczyć na swoją kampanię. Zwróć uwagę na to, że automatycznie Facebook sugeruje budżet dzienny. Jeżeli nie ustawisz daty końcowej swojej kampanii, będzie ona wyświetlała się do czasu kiedy jej nie wyłączysz. Ja z reguły ustalam budżet całkowity. W późniejszym etapie zaznaczamy czas trwania, więc na razie tym się nie przejmuj.


3. Po wybraniu celu dochodzimy do miejsca, w którym wybieramy grupę docelową. To bardzo ważne, aby w tym miejscu dokonać dobrego wyboru. Oprócz targetowania na wiek, płeć czy miejsce zamieszkania (przebywania/podróżowania) ważny jest odpowiedni dobór zainteresowań.

Tutaj możesz wybrać np. osoby, które pasjonują się sztuką, posiadają dzieci, często podróżują za granice czy często kupują przez internet. Lista zainteresowań i zachowań jest bardzo duża. Najlepiej przejrzeć dokładnie wszystkie kategorię i wybrać odpowiednie dla swojej firmy. Tutaj ważna rzecz - Facebook daje możliwość dodatkowego zawężania grupy odbiorców. Dzięki temu możesz jeszcze precyzyjniej określić jaka będzie grupa docelowa w Twojej kampanii.


4. Umiejscowienie reklamy.

Kiedy już wybierzesz komu chcesz wyświetlać swoją reklamę ważne jest, abyś wybrał odpowiednie miejsce. Facebook proponuje automatyczne umiejscowienie reklamy i co ciekawe podkreśla, że jest to "zalecane". Ja tego nie rekomenduję. Czemu? Pewnie nie raz natrafiłeś już na reklamę, która miała przycięty tekst albo nie pasowała do miejsca, w którym się wyświetlała. Ja dość często spotykam się z niewykorzystanym potencjałem reklamy na Instastories. Przez nieodznaczenie Stories przy konstruowaniu kampanii nasza kwadratowa reklama wyświetla się też w relacjach, a tam przecież mamy do wykorzystania zdecydowanie więcej miejsca.

Tak, jest to zdecydowanie bardziej pracochłonne i czasochłonne, bo musisz ustawić kilka grup reklam i w dodatku przygotować osobne grafiki, ale zdecydowanie jest to bardziej efektywne.


5. Optymalizacja i kontrola wydatków.

W tym miejscu decydujesz o czasie wyświetlania Twojej reklamy. Możesz ustawić datę końcową i początkową, a także dopasować odpowiednie godziny emisji. Oprócz tego możesz zadecydować o sposobie rozliczenia się za kampanię. Możesz wybrać czy płacisz za kliknięcia (CPC) czy za wyświetlenia (CPV). Jeżeli wybierzesz pierwszą opcję to jest ona dość oczywista - Facebook wyliczy Ci koszt za jedno kliknięcie. Im bardziej dopasowana przez Ciebie reklama tym mniej za jedno kliknięcie zapłacisz. Druga opcja pomoże Ci zwiększyć zasięg Twojej kampanii. Będzie się ona wyświetlała bardzo często, dzięki temu łatwiej możesz zostać zapamiętanym przez odbiorców. Ja do swoich kampanii z reguły wybieram CPC.


6. Reklama.

Ostatni etap tworzenia reklamy to ustawienie kreacji. W zależności od tego jakie miejsce wyświetlania wybrałeś, taki rozmiar grafik musisz dopasować. Facebook dokładnie podaje wymiary, więc nie masz się co martwić. Tutaj zwróć uwagę na to, aby Twoje grafiki były spójne z tym, co przekazujesz po kliknięciu w reklamę. Jeżeli wrzucasz zdjęcia swoich produktów dopasuj je do konkretnych klinków - tak, aby osoba, która przejdzie na stronę poczuła, że przeniosła się w odpowiednie miejsce.


Po ustawieniu wszystkich tych parametrów zostaje tylko opublikować reklamę. Nie takie straszne, prawda? Manager reklam daje nam znacznie więcej możliwości niż opisałam w moim artykule. Poświęcę kilka następnych wpisów, aby przybliżyć Wam możliwości targetowania. Ten artykuł pozostaw jednak jako swoją bazę do ustawiania reklam sponsorowanych. Trzymam kciuki za Twoje kampanie! :)


240 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page